14 Temmuz 2024
  • Erzurum25°C
  • İstanbul32°C
  • Ankara31°C

CANIMIZA TAK ETTİ!

Sevda Güneş

20 Haziran 2024 Perşembe 11:23

Başıboş köpeklerin yarattığı travma ile uğraşan ülkemde hala bir yol alınamadı. Anlamıyoruz daha kaç insanı kurban vereceğiz bu köpeklerin dişlerine!

Bir grubun kapitalist nedenle karşı çıktığı sokak köpekleri sorunu, artık milli bir mesele haline geldi. Ekranlarda köpeklerin parçaladığı insanlara her geçen gün birileri eklenirken toplumsal travma kendine sağlam bir yer edinmiş durumda.

Erzurum’da bile çocuklar parklarda gönüllerince eğlenemiyor!

Sokağa ailesiz çıkamıyor...

Her yıl binlerce insan kuduz aşısı oluyor...

Hatta köpek saldırısına uğradığı için yüreğinde derin yaralar açılan insanlar, psikolojik tedavi görüyor…

Bunlardan birine bizzat şahidim. Birkaç sokak köpeğinin saldırısına uğradığı için tam 4 yıl boyunca evinin dışına çıkamayan ablam mesela. Yıllarca tedavi olmak zorunda kaldı. Mesleğini yapamadı, camdan yoldan geçen bir köpek görse günlerce balkona çıkamadı.

Bu ve benzeri yüzlerce yaşanmış hikaye var…  

Hükümetin hazırladığı taslak için görüş belirten Veteriner Hekim Prof. Dr. Nilüfer Sabuncuoğlu,  Türkiye’nin artık kaybedecek vaktinin olmadığını belirtiyor.

Bu konuda sayısız bilimsel çalışmaya imza atan Prof. Dr. Sabuncuoğlu, bir yanda sosyal medya hesabından kuduz tehlikesine dikkat çekerken öte yandan köpek lobileriyle savaşıyor!

İşin ehli bile kısırlaştırma ve küpelemenin asla işe yaramayacağını bas bas bağırırken, biz hala üç beş sözde hayvanseveri dikkate alıyoruz.

Her yıl bu köpeklerin doğaya bıraktığı dışkılardan yüzlerce insan, kist hidatik hastalığına yakalanıyor. Allah aşkına şu deli gibi bağıran köpek sevicilere bir sorar mısınız hangi gelişmiş ülkede sokakta sürü ile gezen sahipsiz köpek var?

Batıda köpek gezdirmek belki romantik bir durum ya da gelişmişliğin son örneği olabilir ama doğuda insanlar bu köpekler yüzünden cehennemi yaşıyor.

Artık ne bekleyecek vakit ne de bu zatlarını gönlü olsun diye heba edilecek gün vardır. Ne olacaksa olsun, canımıza tak etti!

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.