25 Mart 2023
  • Erzurum4°C
  • İstanbul14°C
  • Ankara16°C

DAVETSİZ MİSAFİR!

Sevda Güneş

12 Ocak 2023 Perşembe 13:32

Erzurum Valisi Okay Memiş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle basın mensupları ile Öğretmenevinde bir araya geldi. 
Aslında saymaya kalksanız, bir avuç gerçek basın mensubu dışında herkes oradaydı desek yanlış olmaz. Çünkü Erzurum’da eline bir tablet alan, bir fotoğraf makinası geçiren, üç kuruş verip bir internet sitesi açan hatta etrafına topladığı kişilerle dernek kuranlar gazeteci sayıldığı için herkes oradaydı. Eğer valilik bu işi yapamayacaksa kim yapacak? Kim süzgeçten geçirecek? 

Hatta bırakın gazeteci olmayanları toplantının sonuna doğru içeri giren AK Parti Erzurum il Kadın Kolları Başkanı Ayşe Deniz Çelik ve ekibi, masanın üst başına oturdu. Hanımefendi ve ekibinin hangi sıfatla basın mensuplarının o özel günü için düzenlenen toplantıya geldiğini anlayamadım. 
Devletin resmi toplantısına katılan dernek başkanından sonra bir siyasinin Vali’nin gazetecilerle yaptığı toplantıya katılmasını herhalde kimse yadırgamamıştı. Ama itiraf etmeliyim ki bu kadar yıllık meslek hayatımda böyle bir ana daha önce hiç şahit olmadım. Dedim ya zaten ipin ucunun kaçtığı bir davetli topluluğu ile karşı karşıya kalmıştık. 

Neyse asıl konumuz bu değil, gördüğümüz bize yetti. 
Vali Okay Memiş, toplantıda göreve geldiği günden beri Erzurum’da yaptığı çalışmaları kısaca anlattı. Az değil, 5 yıldan fazla bir süredir Erzurum Valiliğini yürütüyor. Son yıllarda kente gelmiş en iyi valilerden biri olduğunun altını çizmek lazım.
Şehirde son derece sevilen, güven telkin etmiş başarılı bir vali. İşte bundan sebep yapılacak olan genel seçimler için adı milletvekili adayı olarak gündeme geliyor. Bu vatandaşın ya da bir zümrenin temennisi değil. 
Hatırlayın geçtiğimiz haftalarda ‘Vali Beyler Vekil Oluyor’  başlıklı bir yazı yazmış, Türkiye’de başarılı olan valilerin AK Parti listelerinden vekil adayı yapılacağını yazmıştım. İşte o valilerden biri de Okay Memiş. Dilden dile dolaşan bu iddiayı o çok katılımlı toplantıda bizzat kendisine sordum. 
Aday mısınız? 
Böyle bir soruyu beklemeyen Vali Bey, önce şaşırdı sonra konuya dair açıklama yaptı.
“Böyle bir şeyin konuşuluyor olması insana gurur veriyor. Bir teveccüh olabilir ama ben bunu büyüklerimizin takdirine bırakabilirim” dedi. Yani yalanlamadı, ‘asla aday değilim’ demedi. 
Meslektaşlarımın ‘Erzurum mu yoksa memleketiniz Giresun mu’ sorusu üzerine, “ Şahsım için bir talebim yok. Erzurum’da çok yetişmiş, siyaset yapan çok değerli insanlar var. Bana çok ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum Erzurum’un. Giresun’da da epeyce havam var. Kendimizi dev aynasında görmüyoruz, önemli olan hizmet etmek” ifadelerini kullandı.
Önümüzde birkaç ay var. Sayın Memiş’i milletvekili adayı olarak bir listede görür müyüz? Bu il Giresun mu olur yoksa Erzurum mu bilinmez, ama Okay Memiş ismi Erzurum’da har daim anılacak isimler arasında olacak.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.