20 Haziran 2024
  • Erzurum14°C
  • İstanbul22°C
  • Ankara21°C

ETÜ’DE ÇALIŞMA HAYATINDA FIRSAT EŞİTLİĞİ KONUŞULDU

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Toplumsal Katkı ve Eşitlik Politikaları Koordinatörlüğü tarafından “Çalışma Hayatında Fırsat Eşitliği” adlı panel düzenlendi.

ETÜ’de Çalışma Hayatında Fırsat Eşitliği Konuşuldu

16 Mayıs 2024 Perşembe 17:39

Çalışma hayatındaki fırsat eşitliklerini değerlendirmek ve yaşanan problemleri ele almak amacıyla düzenlenen panele ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Fatih Yetim, Prof. Dr. Ceren Sultan Elmalı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin Öner ile akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Prof. Dr. Muammer Yaylalı Konferans Salonu’nda düzenlenen panelin açılışında konuşan ETÜ Toplumsal Katkı ve Eşitlik Politikaları Koordinatörü Doç. Dr. Burak Başkan, toplum her kesiminden bireyin gerek eğitim hayatında gerekse de iş hayatında çeşitli dezavantajlı durumlarla karşı karşıya olduğunu belirterek: “Yeni kurulan bir birimiz. Ancak üniversitemizde toplumsal katkı faaliyetlerin koordinasyonun sağlanması ve planlamasının yapılması için çalışmalarımıza hemen başladık. Şu an hali hazırda devam eden sosyal sorumluluk projelerimiz bulunuyor. Önümüzdeki süreçte faaliyetlerimizi şehrimizin ve bölgemizin geneline yaymayı hedefliyoruz. Bu vesileyle panelimizin hayırlı olmasını diliyor ve katılımlarınızdan ötürü teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Doç. Dr. Başkan’ın ardından kürsüye çıkan Rektör Çakmak ise toplumsal katkı faaliyetlerin kurumlar için son derence önemli olduğunun altını çizerek: “Malumunuz olduğu üzere Yükseköğretim Kalite Kurumu (YÖKAK) tarafından üniversitemiz iki yıl süreyle akredite oldu. Bu bizim için çok önemli bir adımdı. ETÜ olarak eğitim-öğretim, araştırma geliştirme, toplumsal katkı ve kurumsal yönetişim anlamında üniversitemizin kalitesinin tescil edilmiş olması bizleri ziyadesiyle memnun etti. Bu süreçte ETÜ Ailesinin her bir ferdi çok önemli katkılar sundu. YÖKAK’tan üniversitemize gelen heyeti ilk götürdüğümüz yerler Mucitpark Bilim ve Fikir Atölyesi, Kristal Girişimcilik Merkezi ve Erzurum Şehir Arşivi (ERŞA) olmuştu. Bu üç birimimizin ortak özelliği ise toplumsal katkı anlamında önemli birimlerimiz olmasıdır. Tabii bu birimlerimiz dışında da birçok toplumsal katkı faaliyetlerimiz bulunuyor. Ancak bu faaliyetlerin koordinasyonu noktasında bazı eksikliklerimiz vardı. Bu noktada Toplumsal Katkı ve Eşitlik Politikaları Koordinatörlüğümüzü kurarak yapılan çalışmaları aynı çatı altında toplamayı hedefledik. Eşitlik ve fırsat eşitliği gibi konular her zamana tartışılagelen konular olmuştur. Eşitlik konusunu değerlendirirken adalet kavramının da göz önünde bulundurulması gerektiği kanaatindeyim. Çünkü eşitlik bazen fırsatların değerlendirilmesi noktasında yetersiz kalabiliyor. Panelimizde bu konular etraflıca ele alınacak ve hepimiz için faydalı olacak. Bu vesileyle panelimizin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından devam eden panelde akademisyenler ve uzmanlar çalışma hayatındaki engeller, kariyer sürecinde deneyimsizlik, yurt dışında çalışma hayatı, toplumsal cinsiyet eşitliği, iş hayatında kadınlar ve deprem şehirlerinde istihdam yapısı hakkında dinleyenlere bilgi verdi.

Yorumlar
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.